| K R S :     0 0 0 0 0 6 1 5 2 7 |
Strona Główna | Jak przekazać | Kontakt |


Co to jest 1% podatku na opp?

     Nie wszyscy wiedzą, jak w tym roku przekazać 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego - alarmują ich przedstawiciele i apelują do telewizji o wyemitowanie komunikatów informujących podatników o nowych procedurach.

     Już od kilku lat podatnicy mają możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeszcze nigdy nie było to tak proste - w tym roku na podstawie nowelizacji ustawy o PIT, zmieniła się procedura, formalności zostały ograniczone do minimum: to nie podatnik, a urząd skarbowy w jego imieniu przeleje kwotę wybranej organizacji.

     Jednak, jak podkreślają w komunikacie przedstawiciele sektora OPP, nie wszyscy wiedzą o tej zmianie, a omyłka podatnika oznacza, że zarówno on jak i organizacja ponoszą dodatkowe koszty.

     Jak poinformowała Elżbieta Janczur ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, podatnicy wciąż przesyłają datki z tytułu 1 proc. podatku bezpośrednio do wybranej organizacji, tak, jak miało to miejsce w ubiegłych latach. "Zaczęły już do nas napływać wpłaty od osób indywidualnych. Dzwoniliśmy do urzędu skarbowego z pytaniem co możemy zrobić w tej sytuacji. Po zmianie przepisów możemy jedynie zwrócić przekazane nam pieniądze" - powiedziała.

     Zdaniem przedstawicieli organizacji kampanie medialne skupiają się na namawianiu podatników do przekazania 1 proc., nie informują zaś o zmianie procedury. Dlatego postanowili wystąpić do telewizji publicznej z apelem o wyemitowanie serii komunikatów informujących o nowych zasadach. Ponadto Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) ma zwrócić się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wydrukowanie plakatów informacyjnych, które - za pośrednictwem Ministerstwa Finansów - mogłyby zawisnąć w urzędach skarbowych.

     W ocenie organizacji pozarządowych tego rodzaju problemy mogą mieć negatywne skutki w przyszłości, ponieważ zniechęcą podatników do korzystania z mechanizmu jednoprocentowego. OFOP oraz Forum Darczyńców zamierzają wystąpić o grant na prowadzenie kampanii informacyjnej na ten temat, która nie wskazywałaby żadnych konkretnych organizacji, a jedynie przedstawiała podatnikom zasady mechanizmu jednoprocentowego.

     W styczniu przedstawiciele OFOP zwrócili się Ministerstwa Finansów z prośbą o spotkanie, które, ich zdaniem przyczyniłoby się do usprawnienia zarówno kampanii informacyjnej, jak i wdrażania nowej procedury. Ministerstwo jednak do tej pory nie odpowiedziało.

     Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej fundacji, wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce w formularzach rocznych zeznań podatkowych nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku. Jest też możliwość, by pieniądze trafiły do konkretnej osoby, która jest pod opieką wybranej fundacji. W takiej sytuacji trzeba w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać podopiecznego wskazanej organizacji.


Przekaż 1% swojego podatku

1% podatku dochodowego dla organizacji pożytku publicznego

     Od 1 stycznia 2008 roku nie tylko podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ale również podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej 19% stawki podatku oraz podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą wskazać na zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazany 1% ich należnego podatku.

     Dotychczas samo wpłacenie kwoty tego odpisu leżało po stronie podatnika, natomiast od tego roku obowiązek ten przechodzi na urzędy skarbowe. Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekaże na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego wybranej przez podatnika z wykazu kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z zeznania, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Wskazanie w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego traktować się będzie na równi ze złożeniem wniosku. Przekazania kwoty, po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego, dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Copyright by © T.B. & J.T. na zlecenia Parafii Świętej Rodziny w Pile® | Salezjańskie SWM | Design by Sliffka